Termowizja to proces obrazowania, który wykonywany jest w paśmie średniej podczerwieni. Dzięki niemu możliwa jest rejestracja promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez ciała stałe. Proces wykorzystywany jest na co dzień w wielu dziedzinach. Zatem czym dokładnie są badania termowizyjne oraz w jakim celu są wykonywane?
Termowizja coraz bardziej popularna
Badania termowizyjne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Każde ciało stałe emituje ciepło, a za pomocą wspomnianych badań istnieje możliwość sprawdzenia jego ilości. Termografia wykorzystywana jest między innymi w celach naukowych oraz medycznych, jak również w policji oraz wojsku, a także podczas diagnostyki urządzeń mechanicznych i obwodów elektrycznych. Jednak największe zastosowanie znajduje w budownictwie.
Pomiar wykonywany jest za pomocą specjalnej kamery przez doświadczonego operatora. Jednym z nich jest firma www.ceb.com.pl. Taką kamerę możemy skierować w pewnej odległości na wybraną nieruchomość i kolejno na ekranie urządzenia pojawią nam się różnorodne barwy. W zależności od ich koloru możemy zauważyć, gdzie występują największe straty ciepła w naszym domu. Wykonując takie badanie otrzymamy dokładny obraz, w jakim miejscu należy przykładowo uszczelnić budynek lub też wymienić jego niektóre elementy, aby zredukować do minimum straty ciepła. Najczęściej tego typu badania są wykonywane w sezonie zimowym, gdy na zewnątrz panuje niższa temperatura.
Termografia (zwana popularnie także termowizją) to badanie, które pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego i określenie strat cieplnych pojawiających się przykładowo w danym budynku. Proces wykorzystywany jest w wielu dziedzinach.